Tag Archives: uodai

Apsauga nuo uodų saugiomis ir natūraliomis priemonėmis

Apsisaugojimas nuo uodų gali būti natūralus, saugus ir gardžiai kvepėti. Tai įmanoma, nes tam tikri eteriniai aliejai pasižymi uodus ir kitus geliančius vabzdžius atbaidančiomis savybėmis, o žmogaus uoslei yra mieli ir gardūs.

Gelbėja eteriniai aliejai

Vabzdžiai nemėgsta intensyvių, aitrių specifinių kvapų, todėl būnant gamtoje reikėtų kvepintis eukaliptų, kedrų, čiobrelių, bazilikų, levandos, citrinos, pačiulių, pipirmėtės, kvapiųjų citrinžolių, rozmarino eteriniais aliejais. Tokiais aliejais galima sudrėkinti drabužių kraštelius, praskiedus augaliniu aliejumi tepti odą arba gydyti įgėlimus.

Silpnoji vieta – eteriniai aliejai yra labai lakūs, jų tiesioginis veikimas dažnai būna trumpalaikis. Vidutiniškai nuo 15-20 min. iki 1 valandos, jei naudojami be fiksatorių. Galite pasigaminti mišinuką, kaip fiksatorius galite naudoti sojų aliejų, benzoino dervą arba vaniliną. Taigi, jei jau turite natūralų mišinį nuo uodų, rekomenduojama juo purkštis ar teptis maždaug kas 2 valandas.

Jei norite, kad nekamuotų uodai, galite pamėginti pasigaminti tokį mišinį (RECEPTAS):

  • 6 lašai pipirmėčių eterinio aliejaus,
  • 9 lašai spindulinių eukaliptų eterinio aliejaus,
  • 6 lašai pražangialapių mirtenių (arbatmedžio) eterinio aliejaus,
  • 20 ml migdolų aliejaus.

Eterinių aliejų koncentraciją migdolų aliejuje galite keisti priklausomai nuo to, kaip mišinį naudosite, o grynus eterinius aliejus galima garinti aromatinėse lempose, o praskiedus – tepti odą, niežinčias vietas.

DĖMESIO, atsargiai! Gvazdikėlių eterinis aliejus nerekomenduojamas vaikams iki šešerių metų ir besilaukiančioms moterims, kedro – kūdikiams ir besilaukiančiosioms, citronelos – pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais. Šiais atvejais geriau naudoti arbatmedžio, levandų eterinius aliejus.

Prieš naudodami eterinių aliejų mišinius pirma pasitikrinkite, ar jie nesukelia alerginės reakcijos (išbandykite nedideliame odos plote). Grynų eterinių aliejų netepkite tiesiai ant odos, saugi koncentracija mišiniuose – iki 3 proc. Čia galite matyti eterinių aliejų naudojimo koncentracijas:

„Ar priemonė, atbaidanti vabzdžius (repelentas), ypač botaninis-natūralus, bus efektyvus, priklauso nuo daugelio faktorių – vabzdžių rūšies ir jų skaičiaus aplinkoje; žmogaus amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo ir asmens fizinio-biocheminio „patrauklumo“ kandantiems vabzdžiams; aplinkos drėgnumo, temperatūros ir vėjo greičio. Taigi, ta pati vabzdžius atbaidanti priemonė neveiks visada visų vartotojų vienodai.

RECEPTAS: Gvazdikėlių nuoviras

Apsisaugojimui nuo uodų galite pamėginti pasidaryti gvazdikėlių nuovirą. Jums reikės maždaug 10-12 gvazdikėlių, pusės stiklinės vandens. Sudėkite viską į puodą ir pavirkite maždaug 4 minutes. Palaukite, kol atvės. Nuoviru tepkite visas vietas, kur gali įkasti uodai. Minusas (arba pliusas) – galite šiek tiek kvepėti meduoliais.

RECEPTAS: Obuolių actas ir petražolės

Pasigaminti uodų baidymo preparatą nesunku – imam petražolių, jas smulkiai supjaustome ir merkiame į obuolių actą. Palaikome mišinį vieną dieną, tuomet tepamės ant odos. Jei tepti preparato ant odos nenorite, galite pamirkyti preparate skrybėlę, skarą, apyrankę.

Daugiau žinių (apie uodus):

  • Lietuvoje yra gyvena apie 300 skirtingų uodų rūšių.
    Suaugę uodai gali nukeliauti (nuskristi) iki 30 km nuo jų išsiritimo vietos.
  • Mums kanda ne uodai, o uodų patelės. Patinėliai minta augalų sultimis ir nektaru.
  • Auką gali užuosti per 60-70 m, o suranda ją pagal skleidžiamą šilumą, išskiriamą anglies dioksidą, prakaito kvapą bei kitas chemines medžiagas.
  • Uodų patelės auką randa uoslės pagalba.
  • Ne visus uodai puola vienodai – uodų pateles labiau vilioja tie žmones, kurių medžiagų apykaita greitesnė.
  • Uodų skaitlingumo pikas – antroje vasaros pusėje.
  • Patinėlio gyvenimo trukmė – 2-3 savaitės. Patelės gyvenimo trukmė – nuo 1-2 mėn. iki 6 mėn.
  • Uodo vystymosi trukmė: 14-15 parų, kai aplinkos temperatūra +24° – +27°C, iki 28-30 parų, kai aplinkos temperatūra +16° – +19°C.
  • Nuo uodų platinamų ligų mirė daugiau žmonių nei per visus pasaulio karus.
  • Uodai mėgsta juodą, raudoną, mėlyną spalvas, o nemėgsta baltos ir geltonos. Gėlėti ir dryžuoti apdarai mažiausiai traukia vabzdžius.

Patarimai plaukiantiems plaustais

Štai keletas patarimų. Jie ypatingai pravers, jei plaukiate pirmą kartą.

Būtinai pasirūpinkite galvos apdangalais. Net jei dieną akinamai nešvies saulė, pasiimkite kepurę ar skarelę galvai. Ji ne tik apsaugos nuo galimo perkaitimo, bet ir neleis, plaukiant miškų upeliukais, į plaukus įsivelti šiukšlėms ar kokiems nepageidaujamiems gyviams.

Pasiimkite kremą nuo saulės. Visi žinome, kad saulė itin „ima“ ant vandens, tad pasirūpinkite stipriu apsauginiu kremu ir didelį dėmesį skirkite vietoms, kurių nudegti nenorėtumėte, pvz., akinių rėmelių kontūrai.

Pasirūpinkite patogia avalyne. Gali tekti eiti vandeniu, pasirūpinkite patogia ir tvirta avalyne.

Dėl telefono ir fotoaparato. Didžiausia dilema iškyla tada, kai keliautojai svarsto, kur saugiai padėti telefoną ir/ar fotoaparatą, kad plaukimo metu jis nesušlaptų, bet būtų ir po ranka. Išeitis – paimkime pusės litro talpos stiklainį, įdėkite į jį telefoną, fotoaparatą (ar dar kokią svarbią elektroninę smulkmeną, užsukite ir tiesiog pasidėkite į krepšį. Net krepšiui iškritus, į stiklainio vidų vandens nepateks. Taip pat galėsime matyti ir girdėti, kai jums skambins draugai, ar greitai išsiimti fotoaparatą („muilinę“) įdomiam kadrui nufotografuoti.
Tiesa, telefoną puikiai galite apsaugoti įmovę į prezervatyva ir viršuje surišę mazgą.

Daiktai. Kad vakare iš kuprinės išsitrauktumėte sausus miegmaišį ir drabužius, kiekvieną kuprinę ar krepšį įdėkite į storus ir tvirtus šiukšlių maišus. Patartina net į keletą. Tuomet, net krepšiams ar kuprinėms iškritus, daiktai nebus permirkę kiaurai. Kad būtų dar saugiau, svarbiausius daiktus kuprinėje taip pat įvyniokite į maišelius.

Pasiimkite pirštines. Tie, kas jau yra irklavę valti ar baidarę, žino, kad didžiausios nuotaikos gadintojas žygyje – nuospaudos ant rankų. Išsiruošus žygiui ant vandens pasiimkite storas darbines pirštines, kurių vidinė delnų pusė būtų padengta nuo slydimo apsaugančiu paviršiumi.

Žemėlapis. Visose kelionėse geriausias draugas – žemėlapis. Pasiimkite ežerų/upių/apylinkių, kur plaukiate žemėlapį. Galbūt užklupus liūčiai nuspręsite iki stovyklavietės grįžti sausuma, tad žemėlapis padėtų bandant paaiškinti plaustų nuomotojams, iš kur jus pasiimti.

Purškalas nuo vabzdžių. Plaukiant plaustais ar stovyklaujant, neišvengsite susitikimų su ne itin malonias pasekmes atnešančiais padarais, tad turėkite po ranka purškalą nuo odų/erkių/vabzdžių ir pan.

Lietus. Būti sulytam Lietuvoje turbūt ne naujiena, tačiau plaukiant plaustu juk nesinori būti kiaurai šlapiam. Būtinai pasiimkite apsiaustus nuo lietaus. Jei ne plauste, tai gal prie laužo vakare jie tikrai pagelbės.

Pasiimkite veido priežiūros priemones. Vienas dalykas, kurį turi merginos, o vaikinai visuomet skolinasi rytais – veido tonikas. Po visos dienos saulės „kankinimų“, po sėdėjimo prie laužo ir miego ant galbūt nepatogios pagalvės, veido tonikas yra tikras išsigelbėjimas. Jį pakeisti galėtų ir drėgnos servetėlės veidui.

Kad būtų minkščiau miegoti. Daugelis aktyvaus poilsio turistų, ypač merginų, su nenoru laukia miego palapinėje, ant kietos žemės ar plono kilimėlio. Jei palapinę įsirengėte gamtoje, netoli ūkininkų laukų, paprašykite jų ar mainais už padėką (pvz., parašytą ant žemės akmenukais), pasiskolinkite šieno. Paklokite jį po palapine ir miegas bus saldus beveik kaip savo lovoje.

Gero ir smagaus Jums laiko! 🙂

Plaustų nuoma, plausto nuomos kaina